
Cooking & Baking Chef SK
June 9, 2025 at 12:18 PM
*Commodity Prices in Bulawayo (5th Avenue and Shasha Market) - 09 June 2025*
Vegetables🥬🥦
- *Covo*: $1 for 2 bundles
- *Rape*: $1 for 2 bundles
- *Tsunga*: $1 for 2 bundles
- *Chomolia*: $1.50 per bundle
- *Cabbage (white)*: $1 - $1.75
- *Spinach*: $1 per bundle
- *Lettuce*: $1 each
- *Marrow*: $2.50 per kg
- *Coriander*: $1 per bunch
- *Parsley*: $1.50 per bunch
- *Cauliflower*: $3.50 per kg
- *Okra (fresh)*: $10 per 20L bucket or $2 per tin
- *Unavailable❗*: Okra leaf, pumpkin leaves, mushrooms, cowpeas leaves, African Spider leaves, Mutsine (Black jack), Amaranth (Imbuya/Mudongi)
High-Value Crops🍅🫑🌶️
- *Green pepper*: $22 per crate & 2.50 kg
- *Red & Yellow pepper*: $30 - $34 per crate, 3.40 kg
- *Fine beans*: $15 per crate
- *Cucumber*: $12 - $15 per crate
- *Eng cucumber*: $0.90 each
- *Horned cucumber*: $1 for 12
- *Carrots*: $1.20 per bunch
- *Beetroot*: $1 - $2 per bunch
- *Onions (white, king)*: $10 - $12 per 10 kg pocket
- *Onion (red, king)*: $15 - $18 per 10 kg pocket
- *Onion (shallots)*: $1.50 per bundle
- *Eggplant*: $0.70 per kg
- *Chilli pepper*: $3 per kg
- *Garlic (bulbs)*: $8.50 per kg
- *Ginger (bulbs)*: $6.50 per kg
- *Cherry tomato*: $2.50 per kg
- *Tomatoes*: Medium size $8 - $11, large $12 - $15 per crate
- *Maize corn*: $5 per dozen
- *Unavailable❗*: Green pumpkin
- *Wild melon*: $1 - $2
- *Butternut*: $7.50 for 10 kg
Tubers 🥔
- *Potatoes (15 kg pocket)*: $11.50
- *Potatoes (10 kg pocket)*: $7 - $8
- *Sweet potatoes*: $1.75 per kg
Dried Foods 🥜🫘
- *Matemba*: $50 per 20L bucket
- *Madora/Macimbi/Mopane worms (dried)*: $75 per 20L bucket & $1/20 rand per cup
- *Fish (small, dried)*: $1 for 3
- *Fish (big, dried)*: $2 each
- *Soya chunks*: $3 per 5 kg packet
- *Impwa*: 1 rand - 5 rand
- *Nzimbe/Sugarcane*: 10 rand
- *Mufushwa (various)*: Ranging from $6 to $12 per 20L bucket
Poultry🦃🐓
- *Chicken (broilers)*: $6
- *Indigenous chicken (hen)*: $8
- *Indigenous (cocks)*: $9
- *Iso brown*: $8
- *Turkey*: $15
- *Ducks*: $25
- *Guinea Fowls (Hanga)*: $10
- *Rabbit*: $6
Fruits🍎🍋
- *Apples*: $28 per large box
- *Naarjies*: $12-$14 for 10 kg box, $0.90 per kg
- *Umviyo*: 10 rand per cup
- *Pears*: $15 per box
- *Plums*: $15 per box
- *Grapes*: $16 - $18 per box, $2.50 per punnet
- *Small berryfinger leaf (tsubvu)*: $5 - $6 per 20L bucket
- *Pineapples*: $1 each
- *Oranges*: $4 for 10 kg packet
- *Zunga*: $1.50
- *Bananas*: $10 - $12 per crate
- *Mawuyu (shelled)*: $6 per 20L bucket
- *Dried Nyiii*: $10 per 20L bucket
- *Lemons*: $20 for 15 kg box
- *Unavailable*: Various mango types
Grain 🌾
- *Fresh groundnuts/nzungu*: $8 - $10 per 20L bucket
- *Fresh Bambara groundnuts/Nyimo*: $7 - $10
- *White maize*: $8 per 20L bucket
- *Yellow maize*: $9 per 20L bucket
- *Sorghum/Mhunga*: $10 - $15 per 20L bucket
- *Rukweza/Finger millet*: $40 per 20L bucket
- *Zviyo upfu*: $40 per 20L bucket
- *Zviyo/rukwenza*: Up to $30 - $35
- *Mapfunde*: $20 per 20L bucket and $25 for upfu
https://whatsapp.com/channel/0029VbAdZmqAInPkZQheZQ0v
👍
🚮
🫶
3